1/3
oltre 100 tipi di pellicola a scelta
vasta gamma di prodotti
trasporto ogni settimana
servizo proffessionale

Historia szkła okiennego

« wróć

Historia szkła okiennego

Wybór okien i szyb dla właściciela domu jest obecnie nieograniczony. Ale jeszcze nie tak dawno szklane okna były ogromnym luksusem. Wprowadzenie szklanych okien do powszechnego użytku zrewolucjonizowało projektowanie zarówno firm, jak i domów, dlatego warto zagłębić się w historię okien i docenić to, co czasami uważamy za pewnik - piękne, niedrogie szklane okna.

Życie bez szkła

Pierwsze okna były oczywiście wykonane bez szkła, ale mogą Cię zaskoczyć materiały niegdyś używane. Oczywiście najwcześniejsze okna były po prostu otworami w ścianie, które wpuszczały naturalne światło, ale później nad otworem rozciągnięto cienką skórę zwierzęcą, aby dodać ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, jednocześnie wpuszczając nieco światła. Stosowano też okiennice, które można było zamknąć, gdy pogoda się pogorszyła.

 

Wczesne szkło

W czasach Rzymian produkcja szkła była już dość zaawansowana. Tafle szklanych kamyków ułożono w drewnianych ramach, żeby przepuszczały trochę światła, ale nie były jeszcze przezroczyste. Wprowadzenie przezroczystych tafli szkła nastąpiło pod koniec III wieku, kiedy to stworzono cylindry z dmuchanego szkła, a następnie cienko pokrojone, aby uzyskać zakrzywione kawałki przezroczystego szkła. Już tysiąc lat przed naszą erą technologia pozwalała na tworzenie bardziej skomplikowanych formą przedmiotów. Szklane naczynia do picia były w antycznym Rzymie bardzo popularne, na potrzeby bogaczy produkowano bardzo wymyślne i zdobne puchary, z przezroczystego szkła w różnych kolorach.

Krok w tył

Niestety, kiedy Imperium Rzymskie upadło, a historia wkroczyła w ciemne wieki, straciliśmy tę technologię. Katedry nadal tworzyły witraże przy użyciu małych kawałków szkła, ale ponieważ nie było to już dostępne na szerszą skalę, zastosowano ponownie drewniane okiennice i cienkie skóry zwierzęce. Okna musiały pozostać małe, a izolowanie otworów zakrytych skórą zwierząt było prawie niemożliwe.

Okna powracają

Następnie szklarze w średniowieczu zaczęli na nowo opracowywać szklane okno. Francuzi stworzyli gomółkę - wydrążoną bańkę skręconą w spłaszczone krążki i splecioną ze sobą w ołowianych taflach. Inni producenci szkła również „odkryli” technikę szkła cylindrycznego używaną przez Rzymian ponad tysiąc lat temu, ale tym razem technologia ta pozostała na dobre i szkło trafiało do domów bogatych - ale nawet dla nich było nadal dość drogie. Szlachta często rutynowo zdejmowała szyby i przechowywała je ostrożnie, gdy nie było ich w domu, aby upewnić się, że nie zostaną rozbite.

Wersal - dziedzictwo w branży okiennej

Pod koniec XVII wieku Francuzi kontynuowali ulepszanie technologii szklarskiej, a szyba z przezroczystego szkła została odlana. Pałac wersalski - zbudowany w latach osiemdziesiątych XVII wieku - wykorzystał tę nową i kosztowną technologię do stworzenia okien z długimi szprosami, z których francuskie drzwi i okna są nadal znane. Nadal szkło było jednak luksusem. Poza bogatymi, zwykli mieszkańcy tego okresu mógł tylko pomarzyć o tym, by mieć szyby w oknach z przezroczystego szkła.

Szklane okna dla wszystkich

Szkło byłoby nadal luksusem pomimo ulepszonych metod jego wytwarzania na przestrzeni lat. Anglia ostatecznie zniosła cła na okna, które obniżyły ich cenę o około 50% na początku XIX wieku. Ludzie nigdy nie widzieli tylu szklanych okien i wreszcie mogli sobie na to pozwolić!

Później zastosowanie stali jako słupów nośnych w architekturze pozwoliło na montaż „ścian osłonowych”. W projektach można było teraz stosować duże okna od podłogi do sufitu, ponieważ ściana nie musiała już utrzymywać ciężaru konstrukcji, co doprowadziło do rozwoju nowoczesnego wyglądu drapacza chmur z początku XX wieku.

Ewolucja szklanego okna wydarzyła się zaskakująco niedawno jak na przedmiot, który z reguły przyjmujemy za pewnik. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo przemysł samochodowy lub Internet zrewolucjonizowały życie zwykłych ludzi, ale wprowadzenie szklanych okien zmieniło równie wiele. Dzięki nim mamy komfortowe warunki do życia - izolowane, energooszczędne okna umożliwiają kontrolę temperatury, a duże, przezroczyste okna zapewniają odpowiednią ilość światła i przytulne wnętrza. Wyobraź sobie życie w biurze, w którym wiatr, deszcz, zapachy i odgłosy świata zewnętrznego nieustannie wpadają przez dziurę w ścianie. Niekiedy docenianie takich oczywistych wynalazków zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości na lepsze.

Nasi partnerzy

Okna Salamander
Okucia Maico
Okna Gealan
Szyby Pilkington
Okna Aluplast
Okucia Siegienia
Okna aluminiowe Aluprof
Klamki Hoppe